ترموود چیست | چوب ترمووود چیست

ترمووود چیست ترموود چیست

ترموود چیست

چوب ترموود چیست

 

ترمووود چیست و چه مزایایی دارد؟

چوب ترمووود چیست؟

از قدیمی ترین مواد و متریالی که در طبیعت وجود داشته و در دسترس بشر بوده چوب است و چوب ترموود چوبی است که بوسیله حرارت و بخار آب دیواره سلولی آن اصلاح و تیمار گشته و کاملا تغییر بهبود پیدا کرده است.به این چوبهای دما و گرما دیده ترمووود میگویند.

هدف از این کار نیز ساختن و جایگزین کردن چوبهای محکم و سالم و دوستدار محیط زیستی است که زیانی به محیط نیز وارد نمیکرده است با چوبهای اشباع شده با قیر و کروزیوت و روغن قطران که مضر و غیر بهداشتی بودند.

این اصلاح کردن دیواره سلولی چوب خام با حرارت و بخار آب باعث تقویت مقاومت آن در شرایط محیطی و جوی و پایداری در برابر شکستن و کند سوز شدن و ضد کپک و حشره شدن گشته است.

ذات چوب با ناپایداری همراه است و مشخصآ بعد از آن نیز پوسیدگی گسترده بهمراه دارد که با تبدیل شدن به ترموود در فرآیند اصلاح حرارتی این مشکلات بصورت کامل حذف شده است.

البته باید این نکته را در نطر داشت که در مجموع اشباع کردن چوب و یا تیمارکردن و اصلاح حرارتی چوب با دو روش سلول خالی و سلول پر انجام میگردد که در یک مقاله دیگر بصورت مفصل توضیح داده شده است.

 

 

ترموود چیست : فرایندی که در طی آن چوب الواری و برش خورده در شرایط خاص و با تکنولوژی پیچیده ای شامل بخار آب و حرارت تیمار حرارتی می شود.

این فرایند از سه مرحله خاص تشکیل شده است که بصورت خلاصه وار میتوان گفت که در فاز اول چوب خام بعد از قرار گرفتن در داخل دستگاه حرارت دستگاه تا ۸۰ درجه بالا میبرند و سپس شروع به خنک سازی بوسیله بخار آب میکنند تا چوب تاب و ترک برندارد.

فاز دوم: در این مرحله مجددا به چوب حرارت وارد میکنند تا دمای ۲۰۰ درجه و در این قسمت شروع یه ترموود شدن میشود و این فرایند حدودا ۱۰ ساعت طول میکشد.

در فاز سوم عملیات حرارتی تمام شده و فاز خنک سازی شروع میشود و آرام و آهسته با بخار آب چوب را خنک میکنند.

در طی این فرایند ترموود شدن چوب تمام مواد همی سلولزی و زنجیره یی قندی و غذایی خود را که به نوبه خود باعث تجمع حشرات موذی و چوب خوار می باشد

را از دست می دهد. تمامی دیواره سلولی چوب اصلاح گشته و رنگ چوب ترموود به قهوه ای متمایل به تیره تغییر پیدا می کند.

 

درجه بندی کیفی ترموود چیست 

چوب ترمووود گرید آ

چوب ترموود گرید AB

چوب ترموووود گرید C

 

ترموود چیست

چوب ترموود چیست

 

 

خصوصیات چوب ترمووود چیست

 

ثبات ابعادی در چوب ترموود بالا می رود. رطوبت چوب به شدت پایین می آید به به حدود ۴ الی ۶ درصد می رسد.

در نتیجه ترمووود شدن و از دست رفتن رطوبت چوب به مراتب وزن نهایی چوب ترموود پایین تر می آید.

چوب ترموود باعث عایق شدن محیط از لحاظ حرارت و برودت و همچنین عایق صدا میشود.

علت حشره خوار نبودن ترموود چیست

 

به علت حشره خوار نبودن چوب ترموود طول عمر مفید چوب به مراتب بالاتر می رود. دلیل ضد حشره بودنش نیز این است که در جریان ترمو شدن تمام مواد قندی و شیره چوب بصورت کامل کشیده مشود و خشک میگردد.

در نتیجه هیچ گونه موادی که بتواند حشرات و موریانه را بخودش جذب کند وجود ندارد.

در طی فرآیند ترموود از هیچ گونه مواد شیمیایی و غیر طبیعی استفاده نمی شود. ترمووود فقط با حرارت بالا و بخار آب انجام می گردد.

چوب ترموود بدلیل عایق صدا بودن گزینه بسیار مناسبی است برای  استفاده در کف و دیوار بعنوان دیوار پوش و سقف سالنهای آمفی تیاتر و سینما و سالن اجتماعات

و سالن های ضبط در رادیو و تلویزیون برای آکوستیک نمودن این مکانها.

یکی دیگر از خصوصیات چوب ترمووود عایق بودن حرارتی و برودتی میباشد. از برون رفت گرما و سرما بسیار از خودش مقاومت نشان داده در نتیجه برای پوشش خارجی نما ساختمان بسیار مناسب میباشد.

استحکام بالا, چکش خوار بودن و رنگ پذیری آن نیز جزو محاسن و خصوصیات نیک ترموود است.

استفاده از ترموود در بالای پشت بام ها بمانند روف گاردن باعث عایق شدن عمومی ساختمان شده و از هدر رفت و اتلاف انرژی بصورت کامل جلوگیری بعمل میاورد.

 

کاربرد چوب ترموود چیست؟

مزایای چوب ترموود چیست

 

چوب ترمو یا ترموود چیست ؟

 

ترمو چوب چگونه تهیه میشود

 

الوارهای برش خورده را در داخل دستگاه های خاصی که به آن (KILN) گفته می شود قرار می دهند سپس در آن را می بندند و داخل محفظه را از اکسیژن خالی می کنند تا در هنگام حرارت دادن چوب آتش نگیرد.

دمای داخل محفظه را به آرامی بالا می برند تا به ۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد برسد. چوب در همین دما باقی می ماند به مدت زمان مشخصی که کمتر از ۱۲ ساعت نیست.

ترمووود چیست مقاله ای است در مورد فرآیند ترمو کردن چوب تا خوانندگان به سادگی متوجه تولید ترموود شوند. بعد چوب را به آرامی به وسیله بخار آب خنک میکنند

تا از ترک خوردن و پیچ و تاب برداشتن چوب جلوگیری کرده باشند. این دما برای ترموود S می باشد و این نوع چوب ترموود که تا این حد حرارت دیده است

کاربرد های داخلی دارد.رنگ چوب هم نسبتآ روشن تر می باشد.

در نوع دیگری از ترموود شدن چوب دما را تا ۲۱۰ درجه سانتی گراد بالا می برند که به آن ترموود D گفته می شود .

ترمووود D کاربرد عمومی تری دارد و هم در داخل و هم در خارج ساختمان کاربرد دارد. چوب ترمووود چیست و چگونه تهیه میشود؟

مرحله بسیار مهمی که تا الان در هیچ مقاله ای به آن اشاره نشده است مرحله بعد از تولید ترموود است و تازه زمانی که چوب از داخل دستگاه ترموود خارج میشود شروع میگردد.

این مرحله به پلنر یا پروفایل کردن یا در زبان فارسی صاب زدن است.

این مرحله که مکمل و تمام کننده بخش تولید ترموود است بسیار مهم و فنی است که از دید افراد تا الان مخفی مانده است.

ای مرحله بوسیله دستگاهی بنام مولدر انجام میشود.

چوب ترموود تولید شده در دستگاه ترمووود بعد از خارج شدن سطحی زبر وناهموار دارد که بوسیله این دستگاه صاف و صیقلی میشود.

معمولا مولدرهایی که در ایران از آن استفاده میشود ۴ اسپین هستند و دارای چهر تیغه برای صاف کردن چهار وجه چوب را دارا میباشند.

در حالی که با ۴ تیغه کار درست انجام نمیشود و کماکان یک قسمتهایی از الوار صاف و صیقلی نمیشود و الان از دستگاههایی با ۹ تیغه در دنیا استفاده میشود.

این دستگاهها دارای سرعتهای متفاوتی هستند که از مولدر با سرعت تولید ۴ متر طول در دقیقه را شامل میشود تا ۶۰ متر طول در دقیقه.

شاید به جرات بتوان گفت که پنجاه درصد تولید نهایی ترموود بوسیله مولدر انجام میپذیرد.

دستگاه مولدر بصورت همزمان هم کار رنده کاری و هم پروفایل کردن و هم ساب زدن را انجام میدهد.

منظور از پروفایل کردن این است که شاید لازم شود یک الوار اس اچ پی ساده را بخواهیم تبدیل به دک یا یو تی وی کنیم که این کار با عوض کردن تیغه ها به سادگی و بسرعت بالا انجام میشود.

 

روش خاص تولید ترمووود چیست

در تولید ترموود از دو روش منحصر بفرد استفاده میشود

۱- تولید ترموود بوسیله دما و حرارت و بخار آب که سیستم های باز معروف هستند.

۲- تولید ترموود بوسیله فشار و بخار آب که به سیستم های بسته معروف هستند.

 

مولدر ترموود چیست

مولدر ترموود چیست

تولید کنندگان چوب ترموود

 

کشورهای اسکاندیناوی و به صورت خاص کشور فنلاند بزرگترین و معروفترین کشورها در دنیا هستند که ترمو وود تولید میکنند دلیل اصلی آن نیز تولد این صنعت در فنلاند میباشد.

علت معروفیت فنلاند در تولید ترموود چیست

 

اولین کشوری که به فن آوری تولید کردن چوب نمای ترموود در دنیا دست  پیدا کرد همین کشور میباشد.( مراکز جهانی ترموود )

دلیل دیگر معروفیت کشور فنلاند در زمینه صنعت ترموووود وجود جنگلهای انبوه کاج در آن میباشد.

تقریبآ بیشتر از ۸۵ درصد این کشور جنگلهای بکر و غنی است و چون دسترسی به مواد اولیه ساده است در

نتیجه تولید در آن نیز به صرفه میباشد. تمامی محصولات تولید شده به صورت استاندارد دارای لوگوی انجمن بین المللی ترموود و با آرم مخصوص ترمووود عرضه میشوند.

بعد از تحریمهای آمریکا و اروپا و اسکاندیناوی هیچ گونه چوب ترموود فنلاندی و اروپایی به ایران وارد نشده است و تمام چوبهایی که وجود دارد یا کوره ای ایرانی هستند که از لحاظ کیفیت بسیار پایین  هستند.

چوب ترموی ترک که باز یک مقدار بسیار کم بهتر از نمونه ایرانی هستند و یا استونی که مورد آخر با نمونه فنلاندی رقابت میکند.

پس باید همواره به این نکته توجه داشته باشید که در دام افراد سودجو و کلاه بردار نیافتید که جنس بی کیفیت ایرانی را با قیمت و اسم ترمووود فنلاندی به شما قالب کنند.

کاربرد ترموود بعنوان دیوار چوبی ترموود چیست

دیوار چوبی ترموود چیست

خصوصیات چوب بعد از تبدیل شدن به ترموود چیست

 

ترموود چیست و چه کاربردی دارد؟

 

به دلیل از دست دادن میزان بالای رطوبت در الوار های ترموود در نتیجه وزن حجمی آن نیز به تناسب پایین تر از چوبهای ترمو نشده است.( ترموود چیست )

رنگ چوب ترموود تقریبآ قهوه ای مایل به تیره و نزدیک به گردویی است که در چوبهای ترمو نشده این رنگ روشن است.

برای کارشناسان صنعت چوب تفاوت دیگری نیز وجود دارد که آن نیز بوی  مخصوص و عطر ترمو وود است که در چوبهای غیر ترمو

وجود ندارد.( ترمووود و مشخصات ترمووود فنلاندی )

 

کاربرد چوب ترمووود چیست

 

کاربرد چوب ترموود بعنوان چوب اشباع شده یا تیمار حرارتی شده بسیار زیاد است و از ساخت وسایل ظریفی چون گیتار و آلات موسیقی را شامل میشود تا استفاده بعنوان چوب نما و بکارگیری آن در کف بعنوان کفپوش چوبی و ساخت سونا و استخر.

از جمله مزایای چوب ترمو میتوان به موارد اصلی زیر اشاره کرد:

مزایای ترموود چیست

 

۱-ثبات ابعادی : چوب ترمو دارای ثبات در ضخامت و عرض میباشد به این معنا که در طول زمان به علت از دست دادن رطوبت کوچکتر نمیشود و دارای پایداری مناسب میباشد.

علت این امر هم در خشک شدن استاندارد و رطوبت دهی دستی به آن در جریان تولید چوب ترموود میباشد و کاربرد آن برای نمای ترموود بسیار مناسب است.

۲-دوام طولانی: چوب ترمووود در مقایسه با انواع دیگر چوبهای غیر تیمار و اشباع شده که بصورت  خام مورد استفاده قرار میگیرند بیشتر از شش برابر دوام و ماندگاری دارند.به این معنا که اگر چوب خام غیر فراوری شده مدت زمان پنج سال عمر داشته باشد چوب ترموود اصل سی و پنج سال عمر خواهد کرد.

۳- ضد حشره بودن چوب ترمووود: چوبهای خام به دلیل دارا بودن مواد قندی و رزینهای شیرین در داخل آوندهایشان سفره ای مناسب برای تجمع حشرات از جمله بلو ستین و موریانه میباشند , که بدلیل روند ساخت ترمو چوب در گروسه تولید چوب ترموووود تمام مواد قندی و زنجیره های شیرین موجود در تنه درخت و الوارهایشان بصورت کامل خارج شده و در نهایت هیچ حشره ای به ترموود هجوم نمی آورد.( ترموود چیست )

۴-عایق صدا بودن: چوب ترموود بدلیل عوض شدن ساختار مولکولی آن در سطح ریز اتمی و تبدیل شدن به ساختار متخلخل بهترین وسیله جهت عایق سازی صدا میباشد و ساختار اکوستیک آن از رد شدن صدا از سطح به بیرون و عمق را با مشکل روبرو مینماید و درنتیجه عایق مناسبی جهت رد شدن صدا میباشد.

۵-عایق حرارتی: ترمو چوب در برابر حرارت و برودت نمایش یکسانی از خود بروز میدهد و باعث عدم رد شدن سرما و گرما میشود.

۶-گارانتی معتبر: از دیگر مزایا و کاربردهای چوب ترمو داشتن گارانتی نامه حداقل سی ساله معتبر میباشد که اگر فروشنده ای آن را همراه با جنس به مشتری نداد حتما از خریدن آن صرف نطر کنید.این مدت زمان ۳۰ ساله هم نشان از کیفیت جنس و اصالت چوب نمای ترموود و از همه مهمتر اعتماد به ماندگاری سالیان آن میباشد.

در این مورد میتوانید به مقاله گارانتی ترموود چیست مراجعه نمایید.

 

مبلمان فضای سبز بوسیله ترموود چیست

ترموود فضای سبز

 

نمای ترموود چیست 

 

ترمو چوب چیست؟

در واقع چوبی را که بوسیله تکنولوژی خاص فراوری میشود و به چرخه مصرف وارد میگردد ترمو چوب است و زمانی که به عنوان نمای بیرونی ساختمان بجای سنگ و شیشه و امثالهم استفاده میگردد نمای ترموود میگویند.این ساده ترین تعریف از نمای ترموود چیست میباشد.( ترموود چیست )

روش نصب آن نیز یا بوسیله زیر سازی فلزی همراه با چوب اشاع زیر کار است یا فقط بسته به نوع پروژه با چوب اشباع مخصوص زیر سازی میباشد.

 

ترموود چیست و چه کاربردی دارد

در مورد این سوال که ترمووود چیست بصورت خلاصه وار در زیر به آن اشاره میکنیم:

چوب ترمو در استفاده در مبلمان فضای سبز   مانند ساخت میط و صندلی و آلاچیق

دیوار چوبی ترموود

کفپوش ترمووود مانند تایل ترموود و پارکت چوب ترموود

چوب نما  که در نماسازی بیرون و داخل ساختمان از آن اسفاده میشود.

مبلمان فضای باز مانند میز و نیمکت و صندلی در پارکها و بوستانها و فضاهای سبز و یا ساخت سطل زباله

ترمووود بعنوان نصب دیوار چوبی ترموود و یا دیوار چوبی

نرده و  هندریل در راه پله ها و ساختمانهای مسکونی

ساخت پرگولا و روف گاردن و آلاچیق

استفاده در ساخت سونا خشک و کف استخر

نصب ترمووود کف

تایل ترموود چیست

ترموود چیست

ترمووود چیست

 

کف سازی ترموود

دکینگ ترمووود چیست

گارانتی ترمووود چیست

گارانتی ترموود بصورت خلاصه وار شامل موارد زیر میشود:

۱- عدم وجود شکستگی و ترکهای طولی

۲-عدم وجود گره سوخته بالاتر از یک سانتی متر

۳-فابریک بودن انتهاهای الوار از هر دو سمت و برش نخورده باشند.

۴- زیر نبودن و پوسته نبودن روی کار

۵- صاف و سیقلی بودن ترموود

رنگ مخصوص ترموود چیست

رنگ ترموود به عنوان بخش جدایی ناپذیر و مکمل چوب ترمو دارای کارکردها و مشخصات خود است.

در واقع تنها دشمن ذاتی ترموود نه آب و بخار و رطوبت یا حشره و فشار بلکه نور آفتاب و اشعه ماورا بنفش آن است.

بعد از تولید ترموود در آزمایشکاه متوجه این ایراد گشتند و شرکتهای بزرگ رنگ سازی به کمک فرمولاسیون خاص و با بهره گیری از پیگمنتهای آنتی یو وی توانستند به کارخانه های تولید ترموود کمک کنند و این مشکل را رفع کنند.

تمامی رنگهای ترموود دارای این خواص آنتی یو وی هستند که این مضرات را.

کاهش دهند و از پوسیدگی و نابود شدن ترموود جلوگیری مینمایند.

رنگ ترموود باید جذبی باشد و نه پوششی تا بافت چوب دیده شود. این رنگها از لحاظ ترکیب حلال بر دو دسته تقسیم میشوند ۱- رنگهای ترموود پایه آب ۲- رنگ ترموود پایه روغن

هر کدام نیز کاربردهای خاص خود را دارند که در مقاله رنگ ترموود بصورت کامل بررسی شده است.

جهت مشاهده مقالاتی در مورد:

 

۱- ترمووود چیست

۲-تایل ترموود چیست

۳-دیوار چوبی ترموود چیست

۴- انواع ترمووود چیست ؟

به بخش وبلاگ سایت بست چوب مراجعه نمایید تا اطلاعات و مقالات کاملتری را مشاهده بفرمایید.( ترموود چیست )

در صورت نیاز به مشاوره در مورد اینکه چوب ترموود چیست و یا کاربردهای آن کدام است و همچنین قیمت آن و روش نصب میتوانید با کارشناسان مجموعه ترموووود بست چوب در ارتباط باشید تا بصورت رایگان به شما مشاوره ارایه دهند.

جهت دریافت اطلاعات کاملتر در ارتباط با ترموود چیست یا چوب ترمووود چیست لطفآ با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید.

۰۹۱۲۲۹۸۷۳۴۲

۰۹۹۰۳۷۳۲۳۸۰

مجموعه ترموود بست چوب در طی سالیان اخیر همواره بدنبال این بوده است که بهترین نوع ترموود را از بزرگترین مجموعه های دنیا وارد کرده تا مصرف کننده های خود را همیشه راضی نگهدارد.

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)