استاندارد ابعاد ترمووود

ابعاد ترموود

ابعاد ترمووود:

استاندارد ابعاد ترموود

 

ابعاد ترمووود | اندازه های استاندارد و ابعاد ترموود که تولید میشوند کدام است.

در این مقاله میخواهیم درمورد سایز و اندازه چوب ترموود بنویسیم.ابعاد ترموود همان اندازه هایی هستند که در مورد ترموود وجود دارند و ترموود تولید میشود.

یعنی وقتی میگوییم ابعاد ۹۲*۱۶ منظور سایز و اندازه آن بصورت ضخامت و کلفتی چوب و عرض و پهنای چوب در مقیاس میلیمتر میباشد.

در نتیجه ابعاد ترموود را نباید با مقاطع ترموود یا همان برشهای عرضی اشتباه بگیریم.

تمامی ابعاد ترمووود و سایز و قالب چوب تیمار حرارتی شده فارغ از جنس چوب(سخت چوبها یا نرم چوبها) و نوع ترمویی(ترمو D یا ترمو S) که بر روی آن انجام شده است از ضخامت شانزده میلیمتر شروع میشود

و تا ضخامت چهل و دو میلیمتر می باشد.عرض استاندارد ابعاد ترمووود هم کمتر از ۹۲ میلیمتر نیست و بیشتر از ۱۴۰ میلیمتر هم تولید نمیشود.

البته اندازه های ۴۲*۴۲ و ۶۸*۴۲ جزو استثنا هستند و دلیل تولید آنها ضخامت بالای آنها میباشد که باعث تاب آوری این مقاطع در شرایط محیطی نامناسب و سخت میشود.

 

ابعاد ترموود  SHP 16*92

پایین ترین ابعاد ترموود از لحاظ ضخامت ۹۲*۱۶ است که بیشتر برای نما و یا دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار میگیرد.

یا بعنوان کاور کردن دیوارهای داخلی ساختمان و یا کارور کردن فلاور باکس نیز مورد استفاده قرار میگیرد. ( SHP 16*92 )

کلمه اس اچ پی بمعنای چهار تراش ساده است.یعنی الواری که که هر چهار وجه آن کاملا ساده و گاها سیقلی باشد.

 

ابعاد ترمووود  SHP 19*117

این اندازه و ابعاد ترمووود در سه مدل و مقطع متفاوت وجود دارد و تولید میگردد که بیشترین میزان مصرف آن مربوط به SHP میباشد.

بیشترین کاربرد آن برای نماهای ساختمان بعنوان چوب نما و یا در ساخت تابلوهای ترمووود سر در مغازه ها میباشد. ( SHP 19*117 )

بدلیل دارا بودن ضخامت نسبی برای مکانهایی که زیر فشار قرار میگیرند بسیار مناسب است زیرا تحمل بار برداری بالایی را نیز دارا میباشند.

از ضایعات آن تایل ترموود تهیه میشود که به سادگی زیر فشار رفت و آمد نمیشکند و ضخامت قابل قبولی را دارد.

 

ابعاد چوب ترموود UTS 19*117

ترموود UTS به شکل فاق و زبانه تولید میشوند که در داخل همدیگر قفل میشوند و در پشت آنها دو یا سه شیار طولی وجود دارد که مانع از شکستگی چوب به دلیل انقباض و انبساط میشود.

چون قسمت نر و ماده این چوبها در داخل همدیگر قفل و چفت میشوند و هیچ گونه اسپیس و فاصله وجود ندارد در نتیجه بسیار سریع در شرایط جوی سرد و گرم شکسته خواهد شد.

برای همین دلیل است که پشت کار چند شیار طولی به اندازه کل الوار وجود دارد تا مانع از این شکستگی گردد.

این نوع از چوب ترموود که ابزار UTS خورده است در قسمت فاق و زبانه دارای زاویه ای نود درجه میباشد. ( UTS 19*117 )

ابعاد ترمووود UTV 19*117

ترموود UTV نیز مانند ترموود UTS دارای کام و زبانه است و تمامی مشخصات آنرا دارا میباشد با این تفاوت که در ناحیه کام و زبانه دارای زاویه نود درجه نیست و کاملا شیب دار و بعبارتی زاویه باز دارد.

این ابعاد ترموود نیز مانند یو تی اس دارای سه شیار موازی و طولی است تا مانع از شکستن و ترک برداشتن آن گردد. ( UTV 19*117 )

 

ابعاد ترموود

ابعاد ترموود و موارد استفاده از آن

ابعاد ترمووود  ۹۲*۲۶ SHP

ابعاد ترموود ۹۲*۲۶ دارای ضخامت دو سانت و شش میلیمتر میباشد و مخصوص استفاده در کف میباشد و بیشترین استفاده آن بعنوان میز و نشیمنگاه در اطاقک های سونا و کنار استخر میباشد و یا بعنوان صندلی در محیط های باز و فضاهای سبز است. ( SHP 26*92 )

از این اندازه ترموود به دلیل وزن بالا نمیتوان بعنوان نمای چوبی ساختمان استفاده کرد.در ضمن برای ساخت تایل چوبی نیز کاربردی ندارد و نامناسب است.

 

ابعاد ترموود SHP 26*117

سایز چوب ترموود ۱۱۷*۲۶ SHP  از لحاظ عرضی یه مقدار بیشتر و بالاتر از همین ابعاد با عرض ۹۲ میلیمتر است و زیبایی خاصی دارد و تمامی ویژگی ها و خصوصیات استاندارد اندازه ۹۲*۲۶ را دارد با یه مقدار عرض کار بیشتر.این سایز چوب ترمو کاملا در کف اجرا میشود.

برای مکانهای مرطوب مانند کناره های استخر و داخل سونا بهترین گزینه است. ( SHP 26*117 )

البته در دو مقطع بالا که اتفاقا هر دو مناسب برای کف بعنوان کفپوش نیز هستند , روشهای متفاوتی از نصب را دارا میباشند که به تفصیل در مقاله ای دیگر با عنوان :

مقاطع ترمووود توضیح داده شده است.

ابعاد ترمووود کاج 42

ابعاد ترموود کاج ۴۲

 

ابعاد ترمووود SHP 42*42

بالاترین سایز چوب ترمو ۴۲ میلیمتر میباشد.این ابعاد بسیار سنگین است در نتیجه هیچ کاربردی برای استفاده در نمای ساختمان و یا حتی در کف را ندارد.

سایز ترموود ۴۲*۴۲ SHP برای مواردی همچون هندریل و نرده ها و لوور ساختمان بسیار کاربردی و زیبا هستند.

 

ابعاد ۶۸*۴۲  SHP

این اندازه ترمووود تقریبا بعد از سایز ترموود ۴۲*۴۲ تقریبا پایین ترین میزان عرض را دارد و همانگونه که قبلا توضیح داده شد سایز و اندازه چوب ترمووود زیر ۹۲ میلیمتر عرض

اصلا استاندارد نیست و علت فنی آن نیز عدم مقاومت مناسب در شرایط محیطی است. ( SHP 42*68 )

 

ابعاد ترمووود 68-42

ابعاد ترموود ۶۸-۴۲

 

ولی چرا این دو مقطع با عرض پایین تر از ۹۲ تولید شده اند و آیا اصلا استاندارد است؟

در پاسخ باید گفت که در مقطه اول که ۴۲*۴۲ است بدلیل نزدیک شدن به مقطع دایره اتفاقا دارای مقاومت بسیار بالایی از لحاظ پیچش و تویست میباشد.

اندازه ۶۸*۴۲ نیز بدلیل دارا بودن ضخامت بالا عرض پایین را پوشش داده و از پیچش آن بدلیل ضخامت بالا تا حد بسیار زیادی جلوگیری میکند.

معمولا از سایز ۴۲*۴۲ بعنوان نرده و لوور استفاده میشود یا برای ساختن من هول نیز از این مقطع و ابعاد ترموود استفاده میشود.

 

ابعاد چوب ترمووود SHP 42*92

ترموود با سایز و ابعاد ۹۲*۴۲ برای استفاده بعنوان نرده و گاها به صورت جفت برای پایه ستون بکار برده میشود.

برای این کار باید از چسب مخصوص و زیر فشار قرار دادن دو چوب با سایز ۹۲*۴۸ زیر دستگاه پرس استفاده کرد تا بصورت کامل به هم چسبیده و یک ستون را تشکیل دهند.

اندازه ترموود ۹۲*۴۲ برای نیمکت در فضاهای باز نیز بعضی اوقات استفاده میشود. ( SHP 42*92 )

 

ابعاد ترمووود SHP 42*140

بالاترین ابعاد و اندازه های استاندارد چوب ترمووود ۱۴۰*۴۲ میباشد که مخصوص استفاده بعنوان پایه ستون در آلاچیق ها بکاربرده میشود. ( SHP 42*140 )

از این اندازه ترموود برای ساخت پرگولا نیز استفاده میشود که بسیار زیبا و کاربردی است.پرگولا نیز نوعی از سازه معمولا چوبی است که به شکل راهرو یا آلاچیق هایی با سقف باز گفته میشود.

 

ابعاد چوب ترموود

ابعاد چوب ترموود

 

 

 

ابعاد ترمووود ASH 21*92

اندازه و استاندارد ابعاد ترمووود ASH یا همان ترموود زبان گنجشک بیشتر از دو تا نیست. ( ابعاد ترموود )

ترموود اش نسبت به چوبهای خانواده سوزنی برگها و نرم چوبها بسیار سنگین تر و محکم تر است.

این اندازه ها با ضخامت بیست یا بیست و یک میلیمتر و با دو عرض متفاوت دقیقآ مانند سایز ۱۹ و بیست و شش با دو عرض متفاوت تولید و به بازار عرضه میشود.

چوب ترموود عش (اش) به دلیل سختی بسیار زیاد و چگالی و مقاومت بالای آن اختصاصا برای کف بعنوان کفپوش استفاده میشوند.

ساختار بدون گره و رنگ تیره زیبای آن به همراه استحکام زیاد با عث جدب مشتریان بسیار زیادی شده است.

البته قیمت این چوب بسیار بالاتر از چوب کاج ( پاین ) میباشد. ( ASH 21*92 )

 

 

ابعاد ترمووود

ابعاد ترمووود و کاربردهای هرکدام

ابعاد ترمووود ASH 21*130

سایز و اندازه استاندارد ابعاد ترمووود عش با عرض ۱۳۰ میلیمتر جهت دکینگ کاربرد دارد.

این اندازه سایز و ابعاد ترموود هم در اروپای شرقی و هم کانادا بسیار تولید میشوند و تنها اختلاف آنها از لحاظ طول شاخه ها میباشد.

در اروپای شرقی طول شاخه اش کمتر از سه متر است و در کانادا طول شاخه های بالاتر از ۳ متر و تا هفت یا هشت متر نیز تولید میشوند.

بغیر از این اختلاف هیچ گونه تمایزی در ابعاد ترموود بین این کشورها وجود ندارد. ( ASH 21*130 )

البته این نکته از اهمیت فراوانی برخوردار است که کشور فنلاند بعنوان اولین و معتبرترین تولید کننده چوب ترمووود در دنیا که دارای ذخایر جنگلی بالای ۸۵ درصد خاک کشور خودش است میزان تولید درختان سخت مانند درخت زبان گنجشک یا همان عش را به مقدار بسیار پایینی دارا میباشد.

همین تولید اندک چوب اش باعث شده تا ترموود عش فنلاند فقط در کشور فنلاند برای مصرف داخلی تولید میشود.

بنابراین باید گفت که هیچ گونه ترموود عش با مبدا کشور فنلاند در خارج از این کشور وجود ندارد و مصرف کنندگان عزیز مواظب باشند که به اسم ترموود فنلاند فریب سود جوهای بازار چوب فروشان را نخورند. ( ابعاد ترمووود  )

تمامی ابعاد ترموود و یا سایز ترمووود عش در بازار ایران از کشورهای اروپای شرقی به مرکزیت اکراین میباشد. ( ابعاد ترمووود عش فقط در سه سایز میباشد)

اندازه های غیر استاندارد تولید نیز وجود دارند که باید بصورت برش خورده مورد استفاده قرار گیرند که از لحاظ تولید قابلیت ساخت آنها وجود ندارد ولی میشود که با

برش دادن مقاطع دیگر استحصال شوند.

مثلآ ضخامت ۱۱ میلیمتر بصورت استاندارد تولید نمیشود ولی طراحان و معماران عزیز برای کاربرهای خاص نیاز دارند در نتیجه بهترین کار تبدیل ترموود با ضخامت ۲۶ میلیمتر

و برش دادن آن از وسز است که دو تا حدودا ۱۱ میلیمتر میتوان از آن بدست آورد.

مجددا باید یاداوری نماییم که اصلا استاندارد نیست ولی گاها مورد استفاده قرار میگیرد و تنها را آن نیز همین برش دادن در کارگاههای برشکاری و مجهز بدستگاههای

خاص برش ترموود میباشد ولی قسمت برش خورده آن کاملا فابریک در نخواهد آمد.

 

شرکت بست چوب با افتخار اعلام می دارد که تمامی ابعاد و اندازه و سایز ترمووود که در بالا به آن اشاره شد را در انبارهای خود موجود دارد

وتمامی  ابعاد  ترموود مجموعه بست چوب همراه با گواهی نامه های معتبر  کارخانه های تولید کننده ترموود در فنلاند ارایه می شود.( ابعاد ترمووود )

 

در ضمن باید به این نکته هم اشاره کنیم که تمامی ابعاد استاندارد ترموود همراه با گارانتی ۳۵ ساله و بیمه نامه کتبی ۱۰ ساله به مشتریان گرامی ارایه می شود.

چوب ترمووود یا چوب ترمو یک چوب صد در صد طبیعی است که تمامآ از درختان جنگل های شمال اروپا یا درختان پهن برگ آمریکا تهیه می شود.( ابعاد ترمووود )

چوب فنلاندی بست چوب در کوره ها با استفاده از بخار آب و جریان هوا در دمایی بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد ترمو و فراوری می  شود.

این عملیات موجب میشود که چوب رطوبت و تمام مواد مغذی داخلی خود را  از دست بدهد و در مقابل گرما سرما حشرات موذی و اشعه مضر UV مقاوم شود.

 

تولید ترمووود در سه مرحله اصلی انجام می شود:

 

عملیات تولید چوب ترمووود

روش تولید تمامی ابعاد ترمووود یکسان است.

 

۱-خشک کردن در دمای بالا :

 • در این مرحله بعد از وارد شدن چوب خام به داخل دستگاه ترموود و بسته شدن در آن حرارت داخل دستگاه آرام آرام افزایش پیدا میکند تا به حدود صدوسی درجه سانتیگراد برسد. این بالا رفتن دما بوسیله کویل و روغن داغ میباشد و سیستم آن تقریبا مانند سیستم شوفاژ و رادیاتور است که در رادیاتور آب داغ در پره ها جریان دارد ولی در کوره های تولید ترمووود از روغن داغ برای این منظور استفاده میکنند.
 • در این قسمت تمامی رطوبت و چربی چوب از بین رفته و چوب کاملا خشک میشود.

 

۲-عملیات حرارتی :

 • در این فاز در چند مرحله دمای داخلی دستگاه به حدود دویست درجه سانتیگراد افزایش پیدا میکند و همزمان از طریق بخار آب چوب را به نحوی خیس میکنند تا از ترک برداشتن ناگهانی چوب جلوگیری بعمل آید.
 • در قسمت بعد چوب را در مای دویست درجه سانتی گراد بمدت حدود ده ساعت نگهداری میکنند تا ترموود بصورت کامل شکل گرفته باشد.
 • اگر نیت تولید ترمووود D باشد این مرحله دما را تا ۲۲۰ درجه بالا میبرند و مدت زمان نگهداری همان حدود ده ساعت است. رنگ ترموود تقریبا تیره میشود.
 • بعد از این زمان عملیات حرارت دهی قطع میشود و مرحله خنک سازی شروع میشود.

 

۳-خنک کردن چوب ترمووود :

 • در مرحله خنک سازی چوب بعد از تکمیل عملیات حرارتی تولید ترموود نمیتوان آنی و ناگهانی در دستگاه باز شود و مواد داخل آنرا خارج کرد زیرا تفاوت دمایی داخل دستگاه و همچنین ترموود تولید شده داخل آن با فضای بیرون و خارجی بسیار زیاد است.
 • همین باعث شکسته شدن چوب ترک برداشتن و از استاندارد خارج شدن چوبهای ترموود میگردد.
 • پس بوسیله بخار آب و به مرور و در طی فاصله زمانی حدود ۴ ساعث فضای داخل و مواد داخل دستگاه به دمای محیط خارج نزدیک میشود تا از آسیب رسیدن به ترموود تولید شده جلوگیری بعمل آید.
 • البته بخار آب فقط برای خنک سازی بکار برده نمیشود و دلیل مهم تری نیز وجود دارد و آن هم افزایش رطوبت چوب کاملآ خشک تا رسیدن به رطوبت داخلی بین حدود ۴ تا ۱۲ درصد میباشد .
 • الان تولید چوب ترمو تمام شده و به مرحله مولدر و صاف شدن و پرداخت نهایی میرسیم که آن نیز پروسه متفاوت و جداگانه دیگری است که در یک مقاله دیگر به تفصیل در مورد آن توضیح داده ایم.
 • خنک سازی چوبهای داخل دستگاه شاید مهمترین مرحله در ساختن چوب ترمو است زیرا اگر درست و به شکل اصولی انجام نگیرد باعث شکسته شدن چوب و ترک برداشتن آن و درنتیجه پرت شدن و تبدیل شدن آن به ضایعات است که در جریان کنترل کیفیت از از مداز خارج شده و نباید به دست مشتری برسد.
 • زیرا استانداردهای لازم برای عرضه به بازار را دارا نیست. متاسفانه مشاهده شده است که برخی افراد سودجو بوسیله هوا یا قرار دادن در معرض مستقیم آب چوبهای خشک خود را بنام ترموود به بازار عرضه میکنند.

 

مجموعه ترمووود بست چوب مزیت هایی نسبت به سایر وارد کننده ها دارد:

 

۱-خدمات پس از فروش قوی و شعب گسترده در سراسر کشور( ابعاد ترمووود )

۲-بهره گیری از توان مهندسی بالا و پرسنل با تجربه در زمینه ترموود و طراحی نصب و اجرا

۳-بکارگیری رنگ مخصوص ترمووود و یراق آلات درجه یک و با کیفیت اروپایی(کلیپس و پیچ)

۴-ارائه گواهی نامه ها  و مدارک و مستندات فنلاندی همراه با گارانتی و بیمه نامه

۵-در صورت نیاز انجام خدمات بازسازی و تعمیرات و نگهداری چوب ترمو

۶-انجام کلیه امورات مربوط به نصب انواع ابعاد ترموود با سلیقه مشتری

 

ابعاد ترمووود | ابعاد ترموود | سایز ترموود | سایز ترمووود | اندازه ترموود | اندازه چوب ترمووود | چوب نما| رنگ ترموود| ترموود فنلاندی | قیمت ترموود

شرکت بست چوب فروش ترموود در اصفهان

 

واردات و عرضه ابعاد استاندارد چوب ترمووود فنلاندی

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و سفارش تمامی ابعاد ترموود با شماره های زیر تماس بگیرید.

۰۹۹۰۳۷۳۲۳۸۰

۰۹۱۲۲۹۸۷۳۴۲

ابعاد ترموود

ابعاد ترمووود

 

5/5 - (1 امتیاز)