مشخصات فنی ، ویژگی ها و موارد استفاده ترمووود S

ترمووود کلاس S

ترمووود S
محصولات ترمووود دارای سیستم طبقه بندی یا کلاس بندی اختصاصی خود هستند. هر کدام از طبقه بندی های محصولات ترمووود دارای کاربرد و مشخصات خاصی هستند. به طور کلی محصولات ترمووود دارای دو طبقه بندی اصلی Thermo S و Thermo D هستند اما برخی از کمپانی های تولید ترمووود طبقه بندی هایی نیز برای محصولات خود ارائه کرده اند که جزو طبقه بندی های اصلی هستند. در این مطلب به بررسی ترمووود  S (thermo S) ، مشخصات فنی ، ویژگی ها و موارد استفاده آن میپردازیم. با بست چوب همراه باشید.

 

ترمووود بر چه اساسی طبقه بندی میشود؟

همانطور که میدانید چوب های ترمووود به وسیله یک فرآیند حرارتی تولید میشوند. طبقه بندی های ترموود اس و ترموود D بر اساس حداکثر درجه حرارت فرآیند تولید دسته بندی شده اند. علت ایجاد این طبقه بندی ها این است که خواص چوب با تغییر دمای عملیات حرارتی تغییر میکند. اما شاید برای شما این سوال مطرح شود که چرا دو دسته بندی وجود دارد؟

پاسخ این سوال را با نگاهی به اسناد فنی عملیات تولید ترمووود میتوان دریافت. داشتن بیشتر از دو طبقه بندی در چوب های ترمووود معقول نیست. زیرا خواص چوب ها در ابتدا با افزایش دما به آرامی تغییر میکند. اما زمانی که دمای عملیات از ۲۰۰ درجه سانتی گراد عبور میکند خواص چوب به سرعت تغییر میکنند.بنا بر همین اساس تنها دو کلاس در طبقه بندی ترمووود کافی است وداشتن بیش از دو دسته بندی خطر اختلاط خواص هر طبقه را ایجاد میکند.

ویژگی های ترمووود کلاس S

حرف ‘s’ در ترمووود S کلاس اس مخفف کلمه Stability به معنای پایداری میباشد. فارغ از ویژگی های ظاهری این کلاس ، پایداری خواص آنها به عنوان اصلی ترین ویژگی شناخته میشود. متوسط تورم مماسی و انقباض چوب در برابر رطوبت برای ترمو S بین ۶ تا ۸ درصد است. Thermo S طبق استاندارد بین المللی EN 113 در دسته بندی نسبتا با دوام جای میگیرد. یعنی مقاومت طبیعی آن در برابر پوسیدگی الزامات کلاس اس را برآورده میسازد.

ویژگی های ترمووود کلاس S

انواع محصولات تولید شده ترمووود S (ترموود اس کلاس)

محصولات thermo S با هر دو نوع چوب سخت و چوب نرم تولید میشوند و هر کدام کاربرد های خاص خود را دارند. به عنوان مثال ترمووود کاج (پاین) یا ترموود زبان گنجشک در هر دو کلاس ترمووود S و ترمو D تولید میشوند. مشخصات ترمووود Class S با توجه به نوع چوب آنها متفاوت است.

مشخصات فنی ترمووود کلاس S

نوع محصول دمای عملیاتی مقاومت آب و هوایی ثبات ابعاد تیرگی
ترمووود S نرم چوب ۱۹۰ درجه سانتی گراد

(+/- ۳ درجه)

دارد دارد تیره
ترموود اس پاین ۱۹۰ درجه سانتی گراد

(+/- ۳ درجه)

متوسط متوسط روشن
ترمووود S سخت چوب ۱۸۵ درجه سانتی گراد

(+/- ۳ درجه)

معمولی دارد تیره

 

کاربردها و موارد استفاده ترموود اس کلاس (Thermo S)

ترمووود های کلاس اس با توجه به نرم چوب بودن و یا سخت چوب بودن دارای موارد استفاده متفاوتی هستند. در ادامه به بررسی موارد استفاده از این کلاس از ترمووود میپردازیم.

موارد استفاده از ترمووود S (ترموود اس کلاس ) نرم چوب:

  • اجزای داخلی ساختمان ها
  • مبلمان در فضای بدون رطوبت
  • وسایل مختلف در فضای بدون رطوبت
  • تجهیزات ویلا
  • نیمکت های سونا خشک
  • درب و پنجره های ساختمانی

از ترموود اس در طیف بسیار گسترده ای میتوان استفاده نمود که از ساخت آلات موسیقی کاملا آکوستیک مانند گیتار را شامل میشود تا بکار بردن آن در ساخت سونا خشک و تایل ترموود و استفاده ازآن بعنوان کفپوش یا دکینگ ساختمان.

طبیعتا در این بین نمای خارجی ساختمان و دکوراسیون داخلی و معماری و دیزاین داخلی ساختمان نیز شامل میشود.

ترموود اس در تمامی مقاطع ترموود و نیز تمامی ابعاد ترمووود تولید میشوند ومورد استفاده قرار میگیرند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)