راهنمای رنگ آمیزی چوب ترمووود

رنگ آمیزی ترمووود

دستورالعمل رنگ ترمووود : یکی از مهمترین مراحل آماده سازی چوب های ترمو ، رنگ آمیزی آنها است. رنگ های استفاده شده در ترمووود در ۹۰ درصد اوقات از نوع روغنی و کندسوز هستند . با استفاده از این رنگها مقاومت ترمووود در مقابل آتش سوزی نیز افزایش پیدا میکند. برای آشنایی با رنگ ترموود و نیز مراحل و دستور العمل رنگ آمیزی ترمووود با بست چوب همراه باشید.

پیش نیاز رنگ آمیزی چوب های ترمووود

پیش از هر گونه اقدامی لازم است تا به دستورالعمل رنگ ترمووود شرکت سازنده رنگ ترموود توجه شود. در راهنمای شرکت سازنده تمام موارد مورد نیاز شرح داده شده است. همچنین پیش از رنگ آمیزی دقت کنید که سطح چوب تمیز و عاری از گرد و غبار و چربی باشد.

دستورالعمل رنگ ترمووود

تنوع طیف رنگ ترموود

انواع رنگ مناسب چوب های ترمووود

 

برای رنگ آمیزی چوب های ترمو به طور معمول دو نوع رنگ مخصوص وجود دارد که دستورالعمل رنگ ترمووود یکسانی دارند:

  • رنگهای ترمووود پایه آب ( Water Based )

  • رنگهای ترمووود پایه روغن ( Oil Based )

چرا باید چوب های ترمووود را رنگ آمیزی کنیم؟

دستورالعمل رنگ ترمووود

شاید برای شما این سوال مطرح باشد که چرا با اینکه سطح ترمووود به تنهایی زیبا و براق است نیاز به رنگ آمیزی دارد؟! انجام رنگ ترمووود به منظور افزایش طول عمر آن انجام میشود. با استفاده از رنگ ترمووود ، چوب در مقابل اشعه های uv مضر حورشید محافظت میشود. همچنین رنگ آمیزی چوب نماب ترمووود به افزایش دوام و مقاومت آن در برابر فرسایش و عوامل محیطی آسیب رسان کمک میکند.

رنگ آمیزی ترمووود در زیبایی این محصول نیز تاثیر گذار است. با استفاده از رنگ ترمو میتوانید میزان تیرگی و روشنی چوب و مایه رنگ آنرا انتخاب کنید و زیبایی های بافت چوب را بیشتر به نمایش بگذارید.( رنگ مخصوص ترمووود )

طیف رنگ های مخصوص ترمووود

دستورالعمل رنگ ترمووود

رنگ های ارائه شده برای ترمووود بسته به سازنده آنها طیف های متفاوتی را در بر میگیرد. یکی از بهترین برندهای رنگ ترمووود در جهان Tikkurila محصول کشور فنلاند است که محصولات آن در ایران توسط بست چوب عرضه میگردد. این کمپانی متنوع ترین طیف رنگی مخصوص ترمووود را عرضه نموده است و میتوانید از رنگ های بسیار تیره تا رنگ های روشن و خاکستری و… را با این برند پیدا کنید. در تصویر زیر میتوانید نمونه تعدادی از رنگ ترموود تیکوریلا را مشاهده نمایید.( دستورالعمل رنگ ترمووود )

کاتالوگ رنگ ترمووود تیکوریلا

طیف های رنگ ترمووود تیکوریلا فنلاند

مراحل رنگ آمیزی چوب ترمووود جهت اجرا به ترتیب شامل موارد زیر میباشد:

۱٫ شرایط آماده سازی سطح چوب ترموود جهت رنگ آمیزی:

آماده سازی شرایط ( دستورالعمل روش رنگ ترمووود ) زیر برای رنگ آمیزی ترمووود ضروری است. در صورت عدم رعایت آنها ممکن است کیفیت نهایی کار مطلوب نباشد.

  • سطح رویی چوب نما ترموود باید کاملآ خشک و عاری از گرد و خاک و چربی و رطوبت باشد.
  • سالن محل رنگ کاری ترمووود باید تمیز و بدور از گرد و غبار باشد.(دستورالعمل رنگ ترمووود)
  • دمای محیط رنگ کاری باید متعادل و یکنواخت باشد تا نتیجه بهتری حاصل آید.

۲٫ آماده سازی رنگ:

روش رنگ ترمووود بسیار ساده است.

الف:رنگ ترمووود باید قبل از مصرف کاملآ هم بخورد تا قسمت حلال و رنگ دانه موجود در رنگ کاملآ با هم ترکیب شوند.

ب:برای مخلوط کردن کامل رنگدانه و پیگمنت و حلال در حلب رنگ باید از هم زن چوبی استفاده شود.

۳٫ روش اجرای رنگ چوب ترمووود :

رنگ ترمووود

پس از پایان یافتن دو مرحله بالا نوبت به اجرای رنگ روی چوب ترمو می رسیم. ابتدا مقداری از رنگ را روی سطح ترمووود در راستای الیاف چوب به طور کامل پخش میکنیم.

این مقدار رنگ نباید الزامآ لایه ای ضخیم و قابل تشخیص باشد. این مقدار باید به اندازه ای باشد که تنها با حرکت دادن قلم مو بر سطح چوب

به صورت لایه ای نازک و کم ضخامت باشد که باید در مدت زمان ده دقیقه به صورت کامل خشک گردد.

نکته مهم در این مرحله این است که حرکت قلم فقط در راستای الیاف چوب باشد و نه به صورت رفت و برگشتی.( دستورالعمل رنگ ترمووود )

رنگ ترمووود tikkurila

نمونه حلب ۳ لیتری رنگ تیکوریلا

۴٫ زمان اعمال دست دوم رنگ چوب ترمووود :

الف:بهترین زمان برای اجرای دست دوم رنگ بر روی چوب ترمووود بیست و چهار ساعت بعد از دست اول می باشد.

لازم به ذکر است که این زمان نسبت به هوای محیط متغیر است و میتواند کمتر نیز باشد.

 

ب:به هیچ وجه نباید پیش از خشک شدن کامل مرحله اول رنگ کاری مرحله دوم را شروع کرد. زیرا باعث ایجاد لخته های رنگی کوچک بر روی چوب خواهد گشت و سطح چوب ترموود را زیر و ناهموار خواهد کرد.

 

ج:دست دوم  اجرای رنگ ترموود هم از قوانین دست اول پیروی می کند.

 

برای بازسازی رنگ چوب ترمووود یک مرحله دیگر نیز در ابتدای کار باید انجام شود که در مورد بازسازی رنگ ترموود طی یک مقاله جدا به صورت مفصل تشریح گشته است.

برای تامین انواع رنگ ترمووود شرکت بست چوب رنگهای لاکو, تکنوس و رنگ ترموود تیکوریلا فنلاند را دارد.

تفاوت این چند برند هم فقط در مورد طیف های رنگی آنهاست. رنگ ترموود تیکوریلا طیف های رنگی گسترده و متنوعی را دارا می باشد,

ولی رنگ مخصوص ترمووود برند تکنوس حدود بیست طیف رنگی دارد.

 

رنگ تیکوریلا مخصوص ترمووود

رنگ تیکوریلا شرکت ترموود بست چوب

 

میزان مصرف رنگ ترموود بر روی ابعاد و مقاطع ترمووود

 

میزان حجم مورد نیاز برای انواع مقاطع ترموود و ابعاد ترموود بسیار متفاوت است و میزان لیتر عنوان شده برای چوب ترموود پایه ۹۲*۱۶ در نطر گرفته میشود.

تا سطح مورد نطر برای رنگکاری کمتر باشد طبیعتا رنگ مورد نیاز جهت اجرا نیز پایین تر خواهد بود.

پایین ترین مقطع که همان ۹۲*۱۶ و SHP است حدودآ تا ۸ لیتر چهار وجه رو جواب خواهد داد. تا ضخامت و عرض چوب بالاتر باشد میزان رنگ مصرفی نیز افزایش پیدا میکند.

مثلا ۱۴۰*۴۲ تقریبا دو برابر ترموود ۹۲*۱۶ رنگ نیاز دارد و حدودا با یک لیتر میشود نزدیک به چهار متر مربع رو پوشش داد. البته چهار وجه آن.

البته میزان رنگ مورد نیاز برای اعمال دست دوم تقریبا به حدود نصف میزان مرحله اول کاهش پیدا میکند.

یعنی ۱۴۰*۴۲ دو دست رنگ آمیزی کردن آن با یک لیتر و نیم رنگ ترموود حدود شش تا هفت متر مربع را جواب میدهد.

در مورد مقاطع نیز باید به این نکته توجه داشت که مقاطعی که دارای شیار میباشند چه از لحاط طولی و چه شیار از بغل میزان مصرف رنگ آنها تقریبا دوبرابر همان ابعاد چوب ولی با مقطع SHP  میباشد.

مقاطع UTV , UTS , DECK بیشترین میزان مصرف رنگ را دارند. زیرا داخل شیارهای موجود بر سطح این مقاطع مقداری بیشتر رنگ جمع میشود که باعث میگردد مصرف نهایی رنگ ترمو هم افزایش پیدا کند.

قیمت رنگ ترموود

هرچه میزان کیفیت و دوام رنگ و شفافیت و راحتی کار و استفاده از آن و همچنین تنوع طیفهای رنگی و پوشش دهی رنگ ترموود بالاتر باشد قیمت رنگ ترموود نیز بیشتر و بالاتر خواهد بود.

هرچند الان در ایران بغیر از چند برند محدود و نامرغوب که قیمتهای پایینی دارند مابقی محصولات رنگ چوب ترمو دارای قیمت تقریبا بالایی میباشند.

البته در این میان چندین برند نیز اصلا از بازار ایران جمع شده اند و بدلیل تحریمها در بازار ایران وجود ندارند و به همین دلیل شرکتهایی که مقدار بسیار اندکی داشته باشند از این برندها با قیمتهایی بالا و نجومی قصد فروش آنها را دارند که البته توصیه ما این است که اصلا آنها را نه تهیه کنید و نه استفاده, زیرا قطعا تا الان تاریخ مصرف آنها گدشته و دیگر کاربردی ندارند و فقط چوب های ترموود مرغوب شما را خراب میکنند.

در صورت تاریخ گذشته بودن رنگ مخصوص چوب ترمو تمام فرمولاسیون داخلی آن تخریب گشته و در بعضی مواقع ممکن است که سفت و خشک گردد.

میانگین قیمت رنگ ترموود از حدود پانصد هزار تومان به ازای یک لیتر شروع میشوند و تا حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان هم در بازار وجود دارند.

تنها تفاوت عمده آنها برند بودن و توانایی فروش آنهاست نه کیفیت و مرغوبیت رنگ یا حتی گارانتی آن.

شرکت ترموود بست چوب به عنوان قدیمی ترین وارد کننده چوب ترموود در ایران و رنگ ترمووود از فنلاند اخیرا اقدام به وارد کردن رنگ ترموود لاکو کرده است که آنرا

با قیمت بسیار مناسب و بشرط پوشش و دوام با گارانتی ۲ ساله بدون هیچ گونه شرطی به مشتریان عزیز ازایه مینماید.

یعنی بعد از استفاده از رنگ لاکو از شرکت بست چوب یا هر کدام از نمایندگی های این شرکت نمودید تا دو سال هرگونه ایرادی اعم از پاک شدن یا رنگ پریدگی در آن را جبران مینماید و بدون هزینه به همان میزان رنگک را برای شما بدون دریافت هیچ گ.نه مبلغی ارسال مینماید تا مجددا از آن استفاده نمایید.

این کار شرکت بست چوب بمعنای اطمینان خاطر ما از رنگهای وارداتی توسط این شرکت میباشد تا مشتریان عزیز با آرامش خاطر و خیال آسوده مطمین از میزان هزینه کرد خو باشند.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره در زمینه رنگ ترمووود و دستورالعمل رنگ ترمووود و برندهای رنگ ترمووود و قیمت رنگ ترموود و یا انواع رنگهای پایه آب ترموود و رنگهای پایه روغن چوب ترمو و زمینه های استفاده و کاربردهای آن میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان و حرفه ای پرسنل شرکت ترموود بست چوب بهره مند شوید.

۰۹۱۲۲۹۸۷۳۴۲

۰۹۹۰۳۷۳۲۳۸۰

 

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *